Kaivelin vastikään kierrätyskeskuksen 20 sentin laatikosta kuvien keraamisia kuppeloita ja mietin, pitäisinkö yhtä hammasharjamukina ja loppuja pinnisäilöinä vai mitä. Kunnes kekkasin, miten saan nämä kotona vähän näkyvämmälle paikalle: sulatan niihin kynttilät sisälle.
Kuvatkin se jo kertovat, mutta proseduuri tässä vielä muutamalla sanalla kuvattuna:
1. Laitoin parafiinipalluroita kuppeihin ja kupit kiuhuvaan veteen hetkeksi lillumaan.
2. Kun parafiini oli sulaa (tai sydänlangan ympärillä oli enää pieni möykky), nostin kupit kattilasta ja kiepaisin ne sukkapuikon ympärille.
3. Kun kynttilät olivat hyytyneet, irroitin tikut ja leikkasin sydänlangat saksilla sopivaan mittaan.
Kovasti miellyttää nuo vaaleimman version ysäripisteet. Onko samaa kuumetta levinnyt sinne?




Tuo kynttiläidea on kiva, olen miettinyt vastaavaa vanhoihin kuppeihin. Ja parafiinipallerot ovat näppärä idea.
No omista kaapeistahan niitä kannattaa muuten ensin kaivaa. 🙂 Me vietiin vaan kirpparille niin tehokkaasti tavaraa muuton yhteydessä, ettei löydy mitään uhrattavaa.
Kiva idea! Myydäänkö noita parafiinipalleroita Sinellissä vai ihan normikaupoissakin?
Sain pussukan anopilta lahjoituksena, joten nyt en osaa tähän vastata. Sinellin voisin kuvitella olevan huomattavasti riskittömämpi vaihtoehto. Ei ainakaan normikaupoissa ole osunut koskaan silmään.
Vitsit, tuota pitää kyllä vielä joskus kokeilla! Tuosta vaaleasta tulee tosiaan mieleen ne Pentikin ”pilkku”astiastot, jotka oli kuuminta hottia sillon ysärinä.
Suosittelen! Saa helposti nättejä yksinäisiä pikkukippoja esille. 🙂
Kynttiläkippo sai mulle nyt ysäriastiasto haaveita. Oiskohan kukaan raaskinu roudaa niitä kirpparille…?
ON! Sieltä löytyy kasapäin kärpäsenpaskoja. 🙂 Kts. Johannnan kommentti alla.
Pilkkuastiasto on kuuminta hottia! :DTykkään!
😀 Nii on! Minäki.
Hienot tottavieköön! Voisimpa kaivella navetan kätköjä ja keittiön kaappejen perät:)
Kiitos! Oo, minäki haluan mennä johonki navettaan kaivelemaan kätköjä! Mistä semmosia löytyy? :DD
minusta nuo ysärikippelit on kauheinta ikinä =D mut hieno kynttiläidea, tuo pitää laittaa korvantaakse.
Haha! 🙂 Arvasin, että jollaki oksettaa. No, nappaa idea. 😉
Kauniita! Itsekin olen sulattanut vanhoista kynttilänjämistä uusia, mutta aina on käynyt sama homma: sydänlangan vierestä kynttilämassa jäähtyessään muodostaa kolon. Saitko pinnasta tasaisen? Miten? 🙂
Hektonen.. näistä taisi tulla suht tasaisia (en hoksannut kiinnittää asiaan huomiota). Vai oiskohan ollut pienet kolot. No mutta ei ainakaan mitään isoja kuoppia siis. Ihan tuollain kuvan osoittamalla tavalla. 😀 Vai voisiko muutes johtua siitä, että käytin pelkästään nuita palleroita, eli että sulassa massassa ei ole muuta kuin parafiinia (kaupan kynttilöissä tod.näk. muitakin aineita).
Jos tekee valamalla ne kynttilät niin sit kun se on se on vähän jäähtynyt, pitää tökätä siihen langanjuureen reikä/reikiä ja täyttää siitä. Muuten tulee koloja 🙂 Joskus toi pitää toistaa pariinkiin otteeseen.
No niin, saatiinhan hieman ammattimaisempi vastaus, kiitos! 😀 Mulla on ollu jotakin moukan tuuria tai vielä todennäköisemmin puusilmä, eli siinä on ollu ne kolot. Oon vaan tuikannu kynttilät onnellisena liekkeihin.
Mulla tosiaan kokemusta vain steariinin ja parafiinin sekoituksesta ja siitä tulee koloja.
Täysin aiheen vierestä, mutta mun blogissa ois sulle pieni haaste: http://ajastaika.com/2013/01/kysymyskimara/ 🙂
Oii kiitos. 🙂 Niiaa täällä.
Noita vastaavia ysärikuppeja kutsuttiin meillä kotona kärpäsenpaskamukeiksi. Tai kutsutaan vieläkin. Povasin justiinsa niiden paluuta. 🙂
No johan on osuvanimitys. Otan käyttöön. Palaavat muuten raketin lailla!
Voi että kun taas hyvä idea! Täytyykin tutkia kaapit jos löytyis sopivia kippoja. Tai sit ”joutuu” lähteen kirpparilta etsiin, siinä on vaan aina se vaara et löytyy jotain muutakin. ;D
-A-
Hirvee vaara! Kannoin näitä kahvattomia kuppeja semmosen kasan kotia, että riittää seuraaviinkin kynttilöihin ja kummin kaimoille kans. Pientä valinnan vaikeutta.
Mulla on jo monen vuoden ajan ollu suunnitelmissa tehä kynttilöitä, mutta en vaan oo saanu aikaseks ostettuu sydänlankaa. Mitä sä suosittelet käyttämään? (:
Sain sydänlangan ja pallurat anopilta ja tiedustelin tänään tarvikkeiden anatomiaa -> ihan jotakin tavallista sydänlankaa askarteluliikkeestä. 🙂
Ajatella että noi kupit on noin kauniita! En olisi uskonut joskus ajattelevani näin! Kuten monella muullakin niin minullakin tulee ysäri mieleen. Mut hienoja ne on,totta vie. Ja idea magee.
Nää on mystisiä juttuja. Ihan kirkas kromi vielä tökkii kyllä ihan huolella. Katotaan joudunko pyörtämään tämän lausunnon vielä jossain vaiheessa. 😀
Palaako nämä ihan kuumentumatta? Söpöjä! 🙂
Ainakaan viimeksi en huomannut, että olisivat olleet kuumia. Pitääpä vähän tunnustella seuraavalla kerralla. Otaksuisin, että jonkun verran reunoista lämpenee.
Lueskelin blogiasi, enkä kyllä osaa sanoa muutakun vau! Täältä sait uuden lukijan 🙂
<3 Kiitos ihana Teija. 🙂
Kiitos ’kärpäsenpaskamuki’muistutuksesta! Justhan mä vasta hokasin, kun blogiasi lueskelin, että multahan muuten löytyy ko.kuosilla Pentikin isot, pulleat teemukit. Täytyypä heti mennä kaiveleen aarrelaatikkoani (=laatikko, johon porukat, pienempään asuntoon eläkepäiviksi muuttaessaan, lastasivat mulle lapsuuden kodin aarteita mm.vanhaa Pentikiä, Arabiaa ja Iittalaa, veli sai tasapuolisuuden vuoksi oman laatikkonsa). Kun vain sais kunnon astiakaapin, vois ottaa nuokin aarteet esille. Ihanaa, aurinkoista talvipäivää kaikille! T. Milly
No huhuhu, miten kivalta nuo teidän aarrelaatikot kuulostaa! Olipa ihana ele vanhemmilta! <3 Samoin sinne, aurikoisia päiviä ja kevättä kohti!
Mistäköhän tuollaisen mustavalkoisen ihanan tarjottimen saisi? :)Sinulla on hieno blogi, täältä saa paljon inspiraatiota.
Kiitos! 🙂 Tarjotin on Finlaysonin, heidän omasta myymälästään olen tämän bongannut.